Kleszcze – poważne zagrożenie dla naszego zdrowia

KLESZCZ – taki malutki – LECZ ATAKUJE NIEPOSTRZEŻENIE I BEZBOLEŚNIE
Zazwyczaj namierza swe ofiary za pomocą narządu Hallera umieszczonym na pierwszej parze odnóży. Pasożyt potrafi w ten sposób rozpoznać kilkadziesiąt różnych zapachów, w tym substancje zawarte w pocie, feromony oraz wydychany przez nas dwutlenek węgla. Może także reagować na inne bodźce: termiczne (np. czuje ciepło zbliżającej się ofiary) oraz fizyczne (np. drgania, zmiany oświetlenia). Dzięki temu nie tylko potrafi wyczuć swoją ofiarę nawet z odległości około 20 m i przyczepić, gdy idziemy przez łąkę czy zarośla, ale też znaleźć najdogodniejsze miejsce do ugryzienia – miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry (pachwiny, pośladki, pachy i wnętrze ramion – dorośli i dzieci / głowa i szyja – szczególnie narażone dzieci / zagłębienie pod kolanem – dorośli i dzieci).

Kleszcze gryzą za pomocą aparatu gębowego wyposażonego w kolce utrudniające jego wyciągnięcie z ciała. Ich ślina zawiera białka o działaniu przeciwkrzepliwym, znieczulającym i hamującym rozwój odczynu zapalnego, co umożliwia im kilkudniowe pozostawanie na ofierze bez zwracania jej uwagi.

Często zdarza się, że w ogóle nie zauważamy ich obecności. Dopiero po miesiącach czy latach niespecyficznych objawów okazuje się, że cierpimy na chorobę przenoszoną przez kleszcze. Są one bowiem siedliskiem dla wielu patogenów, które przenoszą poprzez pokłucie.
W Polsce wśród chorób odkleszczowych najczęściej występują Borelioza i Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

Borelioza wywoływana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi. Może dawać objawy ze strony różnych narządów i tkanek: skóry, serca, stawów i układu nerwowego.
Charakterystyczne są takie objawy jak: rumień wędrujący, porażenie nerwu twarzowego, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, nabyte bloki serca, przewlekłe zapalenie stawów oraz korzeniowe zespoły bólowe.
IM SZYBCIEJ KLESZCZ ZOSTANIE USUNIĘTY, TYM MNIEJSZE JEST PRAWDOPODOBIEŃSTWO ZAKAŻENIA‼️‼️‼️‼

Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest chorobą powodowaną przez wirus KZM, objawiającą się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu lub jednym i drugim. Może być śmiertelne. Wyleczenie kleszczowego zapalenia mózgu nie jest obecnie możliwe. Nie ma znanych leków, które zwalczałyby wirusa. Leczenie jest ograniczone do łagodzenia objawów choroby, czyli uśmierzania bólu i obniżania gorączki.
Nawet szybkie usunięcie kleszcza nie zapewnia ochrony, ponieważ wirus KZM znajduje się w ślinie kleszcza i zakaża cię w momencie pokłucia. Jedynym pewnym zabezpieczeniem przeciw KZM, na którym można polegać, jest SZCZEPIENIE ‼️‼️‼️‼

Więcej informacji -Kleszcze – poważne zagrożenie dla naszego zdrowia:
https://gis.gov.pl/…/uwaga-kleszcze-to-powazne-zagrozenie-…/

Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronach:
http://szczepkleszcz.pl/
https://www.kleszcze.info.pl/