Nowe zasady bezpieczeństwa

Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa. Podjęta przez polski rząd decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń ma za zadanie jak najszybciej zwalczyć koronawirusa w Polsce. W dniu dzisiejszym wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa, które wejdą w życie jutro, tj. 25 marca 2020r. i będą obowiązywały do 11 kwietnia 2020r .

Wprowadzone zostają ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy – pracownicy, osoby prowadzące swoją firmę czy gospodarstwo rolne mogą dojechać do swojej pracy. Mają prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością, np zakup nawozów sztucznych przez rolnika, zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę.
  • wolontariatu – osoby działające na rzecz walki z koronawirusem i wspomagające przebywających na kwarantannie lub osoby, które nie powinny wychodzić z domu, mogą się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, tj. niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyty do lekarza, opieka nad osobami bliskimi, wyprowadzenie psa.
  • uczestnictwa w wydarzeniach religijnych, w których nie może uczestniczyć  więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Ograniczenie ilości osób środkach komunikacji

Środki publicznego transportu zbiorowego będą działały. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest np. 50, to na jego pokładzie, w tym samym czasie, może znajdować się maksymalnie 25 osób.

Polacy będą mieli dostęp do komunikacji publicznej, jednak środki komunikacji nie mogą być przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Nie dotyczy to jednak spotkań z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Jednak osób uczestniczących we mszy lub innym obrzędzie religijnym została znacznie ograniczona. Na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę).
Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

(źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/)